Menu
Městys Sloup
Městys
Sloup

Hodboď Milausha

100. výroční narození Dajana Bajanoviča Murzina

Datum: 4. 2. 2021

Rok 2021 je bohatý na jubilea. Uplyne 80 let od začátku Velké vlastenecké války a 100 let od narození slavného hrdiny Dajana Fatkelbajanoviče Murzina – statečného velitele 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky.

Zlatý kuraj slavil 100. výročí založení Baškortostánu

Zlatý kuraj slavil 100. výročí založení Baškortostánu

Datum: 15. 1. 2020

Vážení čtenáři, v minulém vydání Hřebenáče jsem psala o tom, že jsem Baškirka a pocházím z republiky Baškortostán s hlavním městem Ufa. Rozkládá se na pohoří Ural na pomezí Evropy a Asie.
Závěr roku 2019 byl bohatý na příjemné události v oblasti kultury Baškortostánu. S Českou republikou nás z hlediska historie spojuje hodně zajímavých událostí.

Baškirové

Datum: 14. 5. 2019

Odkud Baškirové přišli, není známo. Národ žije od nepaměti na jižním Uralu a spolupracuje s okolními národy, které zabírají jižní břeh Volhy. Národ původně tvořili tři silné a velmi početné kmeny (kmen tangaurský, karagai-kapčacký a bursianský) obývající území na východních hranicích Ruska. Baškiři jsou roztroušeni po zpola zalesněném území o rozloze 140.000 až 150.000 km2, 511/2 ° až 57° s. š. a 52° – 63° v. d., a zejména po březích řek Bělé a Ufy v přímé čáře ohraničených městy Orenburkem, Ufou a Permem. Odtud se území táhne až na hranici se Sibiří.

Kdo byl ten "Černý generál"?

Datum: 7. 5. 2019

Dajan Bajanovič Murzin je můj rodák. Pocházel z Baškortostánu, republiky Ruské federace, a žil v Ufě. Narodil se 20. ledna 1921 ve vesnici Staré Balykly v Bakalinském okrese Baškirské ASSR. Ve 20. století byl Murzin účastníkem 2. světové války, stál v čele největšího partyzánského odboje v Československu a byl náčelníkem I. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Po válce často vystupoval před mladými lidmi a velmi zajímavě vyprávěl o válečných létech i o sobě, psal různé příspěvky do novin.

Kdo jsou uralští Baškiři?

Datum: 19. 3. 2019

Chtěla bych vás seznámit s bohatou historií svého národa, Baškirů, kteří žijí na Urale na pomezí Evropy a Asie.

3 otázky pro… Miljaušu Hodboďovou (Kulmuchametovou)

Datum: 19. 3. 2019

Paní Hodboďová a její manžel žijí v nové čtvrti, která je pracovně nazývána Sloup – Sever. Je tichá, milá, usměvavá, nenápadná. A velmi, velmi zajímavá. Paní Hodboďová je totiž spisovatelkou a žurnalistkou a pochází z Baškirska.

Osobní medailonek

Datum: 17. 2. 2019

Vážení čtenáři,
dovolte mi, abych Vám s přicházejícími Vánocemi co nejsrdečněji popřála hodně štěstí, pevného zdraví, lásky a úspěchů v práci.

Všichni jsme děti jedné matky

Datum: 17. 2. 2019

Baškiři věří, že v křestním jménu je ukryt osud člověka. Když je člověku dáno „špatné“ jméno, čeká jej těžký osud, „dobré“ jméno je naopak zárukou šťastného života. Proto se Baškiři vždy velmi zamýšleli nad výběrem jmen pro své potomky a snažili se jim dát jména s pozitivním významem, např. Gulnara, Rezeda, Gulnaz, Guldar (jména květin), Galima (vzdělaná), Salavat (zdravý), Julaj/Julij (ukazující cestu ostatním), Azamat (moudrý muž), Tansulpan (ranní hvězda Venuše) atd.

Jsme odlišní, ale jednotní

Datum: 17. 2. 2019

Republika Baškortostán neboli Baškirsko zaujímá plochu 143 600 km2, což je 0,8 % území Ruska. Její území leží mezi Evropou a Asií. Původní obyvatelé Baškirska Baškirové obývají území svých předků. O Baškirech žijících na Uralu psal už známý řecký básník Homér, v 9. – 10. století arabští cestovatelé Al-Balchi a Ibn Fadlan, dále pak mnozí vědci Baškortostánu, Ruska a světa – Z. Validi, R. Kuzeev, Ž. Kiekbaev, D. Valeev, S. Rudenko, I. Ryčkov, S. Aminev, R. Ignatiev, V. Zefirov, M. Lossievskij, I. Lepechin atd.

Jeskyně Šulgantaš – posvátné místo Baškirů

Datum: 17. 2. 2019

Jak jsem psala minule, pocházím z Republiky Baškortostan, která je součástí Ruské federace.

JAROSLAV HAŠEK A BAŠKORTOSTAN

Datum: 17. 2. 2019

V minulém roce slavila Česká republika 100. výročí svého vzniku. Stejné výročí – 100 let – budou občané Republiky Baškortostan slavit 23. března 2019.

Aplikace v obraze

logo

Sledujte informace z našeho webu. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Info SMS, E-maily

Informace od nás

Smart info

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Chci se zaregistrovat

Sociální sítě - Městys Sloup

FacebookYoutube

Mobilní rozhlas

MA

Sponzoři a parneři